17 апреля
2018
МСН Сюжеты

258

КУДИ ЗНИКАЮТЬ КОРОВИ?

Тримати дорого, бо нема чим годувати. Під Маріуполем скорочується поголів’я рогатої худоби через нестачу коштів у господарів на її утримання. Грошей не вистачає, щоб зробити тваринам запаси харчування. Молоко, що дають корови, фермери скуповують дешево, а до Чермалика взагалі не доїжджають, адже поблизу проходить лінія розмежування. Як живуть люди, у яких є худоба, та чи готові вони відмовитися від власних корів, якщо це єдине джерело прожитку – дізнався Віталій Драчук.

Олександр Іванович придбав корову ще 8 років тому. Каже, що тримати худобу у господарстві зараз дуже складно, адже коров’яча їжа значно подорожчала. До того ж, частиною молока, що отримують, годують місячне телятко.

ОЛЕКСАНДР ШЕБАНІЦ, МЕШКАНЕЦЬ С.ЧЕРМАЛИК: «Теленок выпивает в день 6 литров. У нас на рынке сейчас 40 грн баночка, вот представьте, 40 грн в день она только выпивает, а за месяц выходит 2400 —  это только теленка кормить. Самое главное, чтобы война закончилася – нам больше ничего не надо».

За останні 5-6 років в українських селах поголів’я худоби лише зменшується. Тварини потребують ретельного догляду, певного раціону харчування. Молоко, що дають корови, у Чермалику вже давно не скуповують оптовики через бойові дії, тому селяни використовують надої для власних потреб. Проте мешканці вимушені відмовлятися від утримання корів – запевняють, що виходить дуже дорого.

АНТОНІНА КЕБА, МЕШКАНКА С.ЧЕРМАЛИК: «Уже 4 год держим. Как началась у нас война, жить нечем, все позакрывали, чтобы выжить, держим коровок. Невыгодно – корма идет очень много: 10 тонн сена смогли в том году собрать, оставили две коровки, если в этом году не сможем накосить, будем оставлять одну коровку, чтобы ее прокормить, потому что корове не дай сена, она же не даст молока, макуха закончится – всё, молоко сразу падает. Коров невыгодно держать».

ОЛЕКСАНДР ШЕБАНІЦ, МЕШКАНЕЦЬ С.ЧЕРМАЛИК: «Если зерно было во время уборки по 3 грн за кг — продавали арендаторы, то перед новым годом было уже 4,8-5 грн за кг. Чтобы взять тонну, это надо 5 тысяч, чтобы взять 3 т, надо 15 тысяч — уже накладно. Деньги должны возвратиться, и чтобы осталось в кармане что-то».

У сільраді пригадують – раніше корови були майже на кожному подвір’ї, зараз їхня кількість на селі суттєво зменшилася — до ста голів.

ОЛЕНА ТОБІЯ, ГОЛОВА СЕЛИЩНОЇ РАДИ С.ЧЕРМАЛИК: «Связано это с подорожанием кормов, люди не могут обеспечить полный рацион питания на зимний период — не могут заготовить самостоятельно сено. Раньше могли люди выезжать по оврагам, балкам косить. Сейчас выехать опасно: есть неразорвавшиеся боеприпасы, были случаи, что были ранены коровы, погиб один бык, поэтому люди опасаются. Исходят из того, что засевают собственные огороды люцерной, седанкой и, таким образом, заготавливают корм на зиму».

Стан здоров’я корів, які залишилися на приватних подвір’ях, щороку перевіряють ветеринари. До Чермалику лікарі приїжджають аж з Волновахи. Господарів попереджають заздалегідь. Худобу щеплюють. Коштує це до ста гривень за кожну голову.

ІРИНА ГЛОМОЗДА, ЛІКАР-ЕПІЗОТОЛОГ ВОЛНОВАСЬКОЇ РАЙОННОЇ ЛІКАРНІ: «Берем кровь на лейкоз, бруцеллез и исследование на туберкулез. Через три дня читаем реакцию на туберкулез, и делается сибирка. Делаем каждый год, потому что животные должны в стадо выходить уже здоровые. Если по анализам показывает, что корова больна, тогда пишется предписание и советуем хозяину убирать животное, чтобы не заражать других».

На початку травня тварин виганятимуть пастися вже на пасовища. Завдяки цьому питання з харчуванням рогатої худоби на селі вирішиться на деякий час і тоді позбуватися корів господарям хоча б у найближчі півроку не доведеться.

Віталій Драчук, Микола Лупаненко, МСН.Поделиться новостью

comments powered by Disqus

Новости

17 января 2019
Маріупольська Служба Новин
17 января 2019
Суд над поліцейськими
17 января 2019
«Я вас знаю!»
17 января 2019
Екологічна утилізація хвої
17 января 2019
Маріупольці почали частіше одружуватися
17 января 2019
До масштабного прибирання — готові!
17 января 2019
Втілення в життя проекту «Місто — нашими руками»
17 января 2019
Підтоплення квартир
16 января 2019
Маріупольська Служба Новин
16 января 2019
Чи готові маріупольці оновити відносини?
16 января 2019
Озброєний напад
16 января 2019
Модернізація системи газоочищення конверторного цеху «Азовсталі»
16 января 2019
Обережно — ожеледиця!
16 января 2019
День вшанування «Кіборгів»
16 января 2019
На збори до Туреччини!
16 января 2019
Військові медики переднього краю
15 января 2019
Маріупольська Служба Новин
15 января 2019
Відновлено водопостачання
15 января 2019
Тренажери для спортзалу школи
15 января 2019
Куди здавати ялинки?
15 января 2019
Вартість основних валют
15 января 2019
Підготовка до Водохреща
15 января 2019
Спортсмен потребує допомоги
15 января 2019
Не дочекалися
15 января 2019
Звіт роботи комунальників