17 апреля
2018
МСН Сюжеты

222

КУДИ ЗНИКАЮТЬ КОРОВИ?

Тримати дорого, бо нема чим годувати. Під Маріуполем скорочується поголів’я рогатої худоби через нестачу коштів у господарів на її утримання. Грошей не вистачає, щоб зробити тваринам запаси харчування. Молоко, що дають корови, фермери скуповують дешево, а до Чермалика взагалі не доїжджають, адже поблизу проходить лінія розмежування. Як живуть люди, у яких є худоба, та чи готові вони відмовитися від власних корів, якщо це єдине джерело прожитку – дізнався Віталій Драчук.

Олександр Іванович придбав корову ще 8 років тому. Каже, що тримати худобу у господарстві зараз дуже складно, адже коров’яча їжа значно подорожчала. До того ж, частиною молока, що отримують, годують місячне телятко.

ОЛЕКСАНДР ШЕБАНІЦ, МЕШКАНЕЦЬ С.ЧЕРМАЛИК: «Теленок выпивает в день 6 литров. У нас на рынке сейчас 40 грн баночка, вот представьте, 40 грн в день она только выпивает, а за месяц выходит 2400 —  это только теленка кормить. Самое главное, чтобы война закончилася – нам больше ничего не надо».

За останні 5-6 років в українських селах поголів’я худоби лише зменшується. Тварини потребують ретельного догляду, певного раціону харчування. Молоко, що дають корови, у Чермалику вже давно не скуповують оптовики через бойові дії, тому селяни використовують надої для власних потреб. Проте мешканці вимушені відмовлятися від утримання корів – запевняють, що виходить дуже дорого.

АНТОНІНА КЕБА, МЕШКАНКА С.ЧЕРМАЛИК: «Уже 4 год держим. Как началась у нас война, жить нечем, все позакрывали, чтобы выжить, держим коровок. Невыгодно – корма идет очень много: 10 тонн сена смогли в том году собрать, оставили две коровки, если в этом году не сможем накосить, будем оставлять одну коровку, чтобы ее прокормить, потому что корове не дай сена, она же не даст молока, макуха закончится – всё, молоко сразу падает. Коров невыгодно держать».

ОЛЕКСАНДР ШЕБАНІЦ, МЕШКАНЕЦЬ С.ЧЕРМАЛИК: «Если зерно было во время уборки по 3 грн за кг — продавали арендаторы, то перед новым годом было уже 4,8-5 грн за кг. Чтобы взять тонну, это надо 5 тысяч, чтобы взять 3 т, надо 15 тысяч — уже накладно. Деньги должны возвратиться, и чтобы осталось в кармане что-то».

У сільраді пригадують – раніше корови були майже на кожному подвір’ї, зараз їхня кількість на селі суттєво зменшилася — до ста голів.

ОЛЕНА ТОБІЯ, ГОЛОВА СЕЛИЩНОЇ РАДИ С.ЧЕРМАЛИК: «Связано это с подорожанием кормов, люди не могут обеспечить полный рацион питания на зимний период — не могут заготовить самостоятельно сено. Раньше могли люди выезжать по оврагам, балкам косить. Сейчас выехать опасно: есть неразорвавшиеся боеприпасы, были случаи, что были ранены коровы, погиб один бык, поэтому люди опасаются. Исходят из того, что засевают собственные огороды люцерной, седанкой и, таким образом, заготавливают корм на зиму».

Стан здоров’я корів, які залишилися на приватних подвір’ях, щороку перевіряють ветеринари. До Чермалику лікарі приїжджають аж з Волновахи. Господарів попереджають заздалегідь. Худобу щеплюють. Коштує це до ста гривень за кожну голову.

ІРИНА ГЛОМОЗДА, ЛІКАР-ЕПІЗОТОЛОГ ВОЛНОВАСЬКОЇ РАЙОННОЇ ЛІКАРНІ: «Берем кровь на лейкоз, бруцеллез и исследование на туберкулез. Через три дня читаем реакцию на туберкулез, и делается сибирка. Делаем каждый год, потому что животные должны в стадо выходить уже здоровые. Если по анализам показывает, что корова больна, тогда пишется предписание и советуем хозяину убирать животное, чтобы не заражать других».

На початку травня тварин виганятимуть пастися вже на пасовища. Завдяки цьому питання з харчуванням рогатої худоби на селі вирішиться на деякий час і тоді позбуватися корів господарям хоча б у найближчі півроку не доведеться.

Віталій Драчук, Микола Лупаненко, МСН.Поделиться новостью

comments powered by Disqus

Новости

20 августа 2018
Маріупольська Служба Новин
20 августа 2018
Отримали квартири
20 августа 2018
«Славутичу» 50 років!
20 августа 2018
Покарання не уникнути
20 августа 2018
Концерт з присмаком крові!
20 августа 2018
«Генерал Кунгурцев» знову в строю
20 августа 2018
Убезпечити дитину від агресії в школі
20 августа 2018
Влучити в ціль!
19 августа 2018
Урбаністичний форум
19 августа 2018
«Маріуполь: місто біля моря»
19 августа 2018
#Тут варто працювати
19 августа 2018
Вдома краще
19 августа 2018
Маріупольська Служба Новин (підсумковий випуск)
17 августа 2018
Гість студії — Заступник начальника управління з питання праці головного управління Держпраці у Донецькій області Ігор Часник
17 августа 2018
Успіхів богатирям!
17 августа 2018
Енергозберігаючі технології на ММКІ
17 августа 2018
Пільги, про які ви могли не знати
17 августа 2018
20 років центру «Турбота»
17 августа 2018
Зроби свій двір кращим!
17 августа 2018
Зупинка розбрату
17 августа 2018
Отримали квартири
17 августа 2018
Маріупольська Служба Новин
16 августа 2018
Маріупольська Служба Новин
16 августа 2018
Третя річниця обстрілу Сартани
16 августа 2018
За кермом напідпитку